Design strony internetowej a marketing

Strona www = witryna sklepowa

Choć trudno w to uwierzyć, ale nadal część przedsiębiorców uważa, że strona internetowa to jednie dodatek do ich działalności i marketingu, Ci którzy myślą w ten sposób powinni sobie uświadomić, że strona www działa tak, jak niegdyś działały witryny sklepów. Jeśli witryna była ciekawa i przykuwała wzrok, znacznie większa liczba klientów decydowała się wejść do środka. Nie inaczej jest w przypadku stron internetowych, zasada działania jest ta sama: jeśli klient wchodzi na stronę i jest ona przyjazna dla niego, zostanie tutaj, a być może nawet coś kupi; jeśli strona jest brzydka lub nieczytelna użytkownik od raz ją opuszcza.

Powstaje więc zasadnicze pytanie: co zrobić aby użytkownik pozostał na stronie i stał się naszym klientem?

  1. Estetyka wykonania – strona powinna być ładna, choć „ładny” to pojęcie względne, ale powinna być ona graficznie estetyczna i przejrzysta, na tyle by zachęcić klienta do pozostania.

  2. Intuicyjny interfejs – strona powinna być zbudowana tak, aby użytkownik bez trudu mógł się po niej poruszać, nawet będąc tam po raz pierwszy. Dobrym pomysłem jest stworzenie menu z najważniejszymi kategoriami, znacznym ułatwieniem jest również wyszukiwarka. Co ważne to również środki pozwalające klientowi dokonać natychmiastowego zakupu, czyli możliwość złożenia zamówienia, czy nawet kupna online, oraz dane kontaktowe do firmy.

  3. Unikalne treści – strona powinna być bogata w opisy produktów, w końcu klient chce się czegoś dowiedzieć o rzeczy zanim ją kupi, warto zamieścić również zdjęcia produktów. Ważne, aby były to treści unikatowe, nie mogą być skopiowane z innych stron. Warto w tekście zawszeć słowa, na które chcielibyśmy wyświetlać się w wyszukiwarce – to znacznie pomoże w pozycjonowaniu strony www.

  4. Strona musi szybko się wczytywać, inaczej internauta porzuci myśl wejścia na nią.

  5. Interaktywność – strona powinna pozwalać na interakcję w czasie rzeczywistym, na linii klient – firma, ale dobrym pomysłem jest również stworzenie możliwości kontaktów między użytkownikami, tworzenie społeczności wokół marki znacznie zwiększa szanse sprzedaży, oraz buduje grono wiernych, długoletnich klientów.